Yoga Academy

 

Rozciąganie odprężone

Nasze ciało to bardzo złożony system; aby zachować jego sprawność mechaniczną, musi być winno być ono zdolne do wykonywania płynnego ruchu, w możliwie pełnym zakresie ruchomości.

Podczas treningu fizycznego wzrasta napięcie w pracujących mięśniach, które na skutek zmian biochemicznych ulegają skróceniu. Aby tkanka mięśniowa była gotowa do dalszej pracy, musi powrócić do swojej optymalnej długości. Im krótszy mięsień, tym większe napięcie, które powoduje dolegliwości bólowe. Napięcie może w następstwie prowadzić do pogorszonego ukrwienia mięśni oraz tworzenia się zrostów, skutkujących redukcją siły i wydajności ich pracy.

Uzupełniając swoją aktywność fizyczną o sesje rozciągania i relaksacji, utrzymujemy nasz system mięśniowo-powięziowy w optymalnej formie, zachowując radość z elastyczności, swobody ruchu i pogodę ducha.

Na zajęciach wykorzystujemy techniki rozciągania przez odprężenie wynikające z mechanizmów nerwowych, kierując całe nastawienie psychiczne na relaksację i redukcję napięcia w rozciąganych mięśniach, tj. przeczekiwanie napięcia, proprioreceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe (rozciąganie izometryczne typu „skurcz-odprężenie”), oddech kontrastowy, wizualizacje, metody relaksacyjne Jakobsona.