Zajęcia

Yogaacademy.pl

Wstęp do jogi

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich Osób chcących rozpocząć przygodę z jogą. W ich trakcie Uczestnicy poznają metody prawidłowego i bezpiecznego wykonywania pozycji (asan), a także techniki oddechowe i relaksacyjne jogi. Zajęcia skonstruowane są tak, aby każdy uczestnik stawał się stopniowo coraz bardziej świadomy właściwej postawy i pracy ciała w ruchu, nabywał umiejętność aktywacji odpowiednich partii mięśni, w szczególności mięśni głębokich, a także umiejętność identyfikowania napięcia i znajdowania rozluźnienia w asanie. Spotkania rozpoczynają się ćwiczeniami przygotowującymi, a kończą sesją relaksacyjną. Oprócz Początkujących, na zajęcia zapraszamy także Osoby, które chciałyby technicznie ugruntować swoją praktykę jogi.

Ashtanga yoga

Ashtanga yoga
Ashtanga jest dynamiczną praktyką jogi, kształtującą nie tylko elastyczność, ale także siłę i szybkość ciała. Jest to oryginalna forma praktyki łącząca w sobie asany, oddech z dźwiękiem „Ujjayi”, drishti (skierowanie wzroku w odpowiedni punkt) oraz zastosowanie bandh. Poprzez praktykę asan ułożonych w odpowiedniej kolejności i powiązanie ruchu z kontrolą oddechu, praktykujący wytwarza znaczne ilości ciepła, osiągając dużą elastyczność ciała w krótkim czasie. Ashtanga jest praktyką odpowiednią dla każdego.

Styl Mysore

Ashtanga Joga w stylu Mysore jest szczególną formą praktyki. Są to zajęcia przeznaczone zarówno dla Osób, które nigdy nie praktykowały jogi, jak i tych, którzy znają już inne jej formy. Poszczególne pozycje z sekwencji (oraz ich modyfikacje) przekazywane są przez nauczyciela w zgodzie z indywidualnymi uwarunkowaniami uczestników zajęć. Wraz ze wzrostem umiejętności, Uczestnik pod czujnym okiem nauczyciela wplata kolejne asany do swojej praktyki. Na sali panuje cisza, która pozwala na osiągnięcie głębokiego skupienia. Zakłócana jest jedynie dźwiękiem szczególnego dla Ashtangi oddechu – tzw. oddechu Ujjayi.
Zajęcia są ułożone w półtora-, dwu- lub dwuipółgodzinne bloki, nie oznacza to jednak, że praktyka musi trwać przez cały ten czas. Możliwe jest rozpoczęcie i zakończenie praktyki w dowolnym momencie. Może ona trwać 15 minut, czy też 2 godziny – jest to kwestia indywidualnych potrzeb i możliwości.

Ashtanga prowadzona

Ashtanga jest dynamiczną praktyką jogi, kształtującą nie tylko elastyczność, ale także siłę i szybkość ciała. Jest to oryginalna forma praktyki łącząca w sobie asany, oddech z dźwiękiem „Ujjayi”, drishti (skierowanie wzroku w odpowiedni punkt) oraz zastosowanie bandh. Poprzez praktykę asan ułożonych w odpowiedniej kolejności i powiązanie ruchu z kontrolą oddechu, praktykujący wytwarza znaczne ilości ciepła, osiągając dużą elastyczność ciała w krótkim czasie. Ashtanga jest praktyką odpowiednią dla każdego.

 

Seria Prowadzona

To zajęcia przeznaczone dla Osób znających co najmniej połowę Pierwszej Serii Ashtanga Jogi. Kolejność pozycji jest ściśle określona, a tempo ich wykonywania, w przeciwieństwie do zajęć w stylu Mysore, narzuca prowadzący. Dzięki temu Osoby praktykujące mogą pozwolić umysłowi wyłączyć się i poddać płynności sekwencji. Charakterystyczną cechą tych zajęć jest liczenie każdej Vinyasy (tj. połączenia oddechu z ruchem, przejść do kolejnych pozycji) w Sanskrycie.

Vinyasa Krama

„Prawdziwą jakość asany można osiągnąć tylko poprzez zjednoczenie ciała, oddechu i umysłu”

T.K.V. Desikachar

Podejście Vinyasa Krama zostało zapoczątkowane przez Tirumalai Krishnamacharyę w latach 30-tych XX wieku i jest przekazywane dalej przez A.G. Mohana.

Na zajęciach vinyasa krama joga szczególną uwagę zwrócimy na synchronizację oddechu z ruchem podczas wykonywania konkretnych sekwencji. Będziemy szukać rozluźnienia w pozycjach, co jest kluczowe w pracy z ciałem, i dążyć do uwolnienia napięć w poszczególnych partiach naszego ciała, które często bywają wynikiem nieprzyjemnych przeżyć w naszym życiu. Na kolejnych zajęciach będziemy utrwalać podstawowe asany i ich warianty w rozmaitych sekwencjach przygotowanych tak, by priorytetem podczas wykonywanych pozycji było kierowanie uważności na to, co się dzieje z ciałem. Nie zabraknie także dynamicznych, co wcale nie oznacza szybkich i pełnych napięcia, sekwencji.

Zajęcia są przeznaczone zarówno dla Osób, które pierwszy raz stają na macie, jak i tych, którzy potrzebują i szukają wyciszenia oraz rozluźnienia ciała – nie ma to jednak nic wspólnego z pozycją leżącą!

Zajęcia zawsze kończą się relaksem. Stopniowo wprowadzane będą proste ćwiczenia oddechowo-koncentracyjne, które pozwolą uczestnikom zadbać o swój oddech i umysł.

Na koniec niech słowa Desikachara – niech będą zachętą byśmy się spotykali jak najczęściej:

„Niezależnie od tego, jak pięknie wykonujemy asany czy jak duża jest elastyczność naszego organizmu, dopóki nie połączymy ciała, umysłu i oddechu w jedno, trudno twierdzić, iż to, co robimy, faktycznie jest jogą. Czym jest ona w rzeczywistości? To coś, co dzieje się głęboko w naszym wnętrzu. Joga nie jest czymś, co widać gołym okiem. Polega ona natomiast na tym, by starać się robić wszystko jak najuważniej. […] Przy jej pomocy nie tworzymy czegoś, na co inni mieliby patrzeć. Wykonując kolejne asany, sami obserwujemy, co i w jaki sposób tak naprawdę robimy. Czynimy to tylko dla siebie, będąc równocześnie obserwatorem i przedmiotem obserwacji. Jeżeli w trakcie naszej praktyki nie skupimy naszej uwagi na nas samych, nie możemy nazwać tego jogą.”

Yin Yoga

Yin joga to uważna, cicha i spokojna praktyka przeznaczona dla wszystkich. Jej esnencją jest delikatnie ustawienie ciała w tolerowanym zakresie asany, zatrzymanie i trwanie przez dłuższy czas (3-5 min i dłużej). Głębsze wejście w yin yodze oznacza dłuższe utrzymywanie, a nie pogłębianie pozycji.

Yin joga działa na głębokich tkankach- ścięgnach, kościach, stawach i powięziach. Głównie w obszarze bioder, miednicy i dolnej częśći kręgosłupa. Utrzymując pozycję yin wykorzystujemy ciężar ciała i siłę grawitacji, eksperymentujemy bez przekraczania granicy bólu. Sprowadzanie uwagi i oddechu do konkretnej części ciała wytwarza wewnętrzne ciepło, poprawia ukrwienie i odżywienie narządów wewnętrznych. Praktyka yin stymuluje układ odpornościowy, odbudowuje kości, zwiększa mobilnośc stawów, zakres ruchu i elastyczność, angażuje przywspółczulny układ nerwowy. Równoważy energetycznie.

Yin joga czerpie m.in. z tradycji tao (obserwacja rytmów Natury), starożytnej medycyny chińskiej (nauka o pięciu elementach, czakrach i meridianach). Przygotowuje do medytacji.
Buduje cierpliwość i zaufanie do swojego ciała. Jest lekcją pokory i silnej woli.

Stanowi alternatywę dla codziennego zagonienia i stresu, a także uzupełnienie dynamicznych (yang) zajęć jogi. Praktykujemy z intencją na wybranych liniach meridianowych. Nazywana «akupunkturą bez igieł» yin yoga jest sposobem samoleczenia. O ile ashtangę traktujemy jako formę medytacji w ruchu, o tyle yin jest formą medytacji w bezruchu, medytacją zatrzymania.

Optymalnie jest ćwiczyć rano, ale też pod koniec dnia, by się wyciszyć. Idealnie podczas pełni lub nowiu Księżyca.

Ubrani w cieplejszy strój 🙂 mając pod ręką wszelkie możliwe pomoce, przestrzeń i czas na wsłuchanie się w sygnały płynące z ciała, oddajemy się bezruchowi.

Nie używamy ciała, by dotrzeć do pozycji. Używamy pozycji, by dotrzeć do ciała.

Medytacja

Medytacja
W języku tybetańskim, słowo gom, którego używa się dla określenia medytacji, dosłownie oznacza “zaznajamianie się, oswajanie, przyzwyczajanie”. I tak, medytacja staje się zatem praktyką pozwalającą na przyjrzenie się różnym stanom naszego umysłu, a więc naszym myślom i emocjom, oraz świadome ich oswajanie i wyrobienie nawyku utrzymania koncentracji i uważności. Podczas zajęć będziemy pracować z różnymi technikami medytacyjnymi czerpiąc z bogatych tradycji jogicznych. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych.

 

Praca z oddechem

Najczęściej nieświadomy, odruchowy, nawykowy, czysto biologiczny, oddech stanowi o jakości, a nawet o długości naszego życia. W czasach, gdy żyjemy szybko, przyspiesza także nasz oddech, a to z kolei wpływa bezpośrednio na nasze reakcje. Lęk, stres, zdenerwowanie są towarzyszącymi nam na co dzień emocjami, które same w sobie nie są ani negatywne ani pozytywne. Jednak stałe ich odczuwanie oraz częsty brak świadomości jaki towarzyszy ich przeżywaniu bardzo często przekłada się na stan naszego umysłu, a co za tym idzie na nasze zdrowie. By żyć świadomie i świadomie wpływać na swój stan, świadomość oddechu jest nieoceniona. Podczas zajęć uczymy jak oddychać z pełną świadomością oraz jak kierować oddechem szczególnie w sytuacjach dla nas trudnych. Czerpiemy głównie z jogicznych praktyk Pranayamy, której założeniem jest kierowanie życiową energią poprzez świadomy oddech. Na zajęcia zapraszamy wszystkich, którzy chcą nauczyć się technik oddychania pomocnych w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych, ale także osoby, które chciałyby rozpocząć codzienną praktykę oddechową.

Yoga Nidra

Nazywana jogicznym snem, Yoga Nidra jest techniką medytacji i głębokiej świadomej relaksacji, której celem jest kompletne fizyczne, psychiczne i emocjonalne odprężenie. Praktyka ta odbywa się w pozycji leżącej, także z użyciem kocy i wałków do jogi jako pomocy w osiągnięciu jak najgłębszego relaksu. Podążając za głosem nauczyciela, pozostajemy w stanie na granicy snu pracując z odczuciami płynącymi z ciała, z oddechem i wizualizacją. Efekty regularnej praktyki Yoga Nidry to między innymi zmniejszenie stresu, podniesiona uważność i koncentracja, czy głębszy sen.

Joga 0-1

Na zajęciach Uczestnicy poznają podstawowe pozycje jogi w wielu odsłonach, począwszy od najprostszych – z modyfikacjami dla Osób początkujących, po warianty bardziej zaawansowane. Skupimy się na bezpiecznym, wydłużonym oddechu oraz wchodzeniu w pozycje z naciskiem na precyzję ich wykonania. W czasie zajęć wykorzystujemy takie pomoce jak paski, klocki, czy koce. Sesja kończy się głębokim relaksem przy muzyce.

Zajęcia przeznaczone są dla Osób na wszystkich etapach zaawansowania – mile widziani są również dopiero rozpoczynający praktykę jogi.

hatha joga

Hathajoga jest jedną z tradycji jogi, w której myślą centralną jest chęć wyzwolenia ciała od cierpienia i przywołania umysłu do stanu równowagi. Głównymi narzędziami tej praktyki jest asana (pozycje ciała), pranayama (praca z oddechem), oraz kriya (procesy oczyszczające). Współcześnie praktykowane style jogi znajdują swój początek w hathajodze. Podczas zajęć Hatha jogi wykonujemy pozycje z każdej z grup (pozycje stojące, siedzące, wykonywane w leżeniu na brzuchu i na plecach, skłony, skręty, wygięcia do tyłu, inwersje oraz pozycje regeneracyjne) w oparciu o zróżnicowane sekwencje. Pozycje są często modyfikowane by dostosować je do indywidualnego typu budowy ciała i jego potrzeb. Często korzystamy z pomocy do praktyki (klocek, wałek, dysk do balansowania) tak, by praktyka była bogatsza i bardziej dostępna. Podczas zajęć zależy nam na rozwijaniu świadomości nawykowego oddechu, więc pracujemy z podstawowymi technikami oddechowymi (zarówno pobudzającymi/rozgrzewającymi jak i wyciszającymi/ chłodzącymi).

ashtanga dla początkujących

Są to dwa bloki wprowadzające do metody Ashtanga Vinyasa Joga, podczas których stopniowo poznasz i ugruntujesz sekwencję Pierwszej Serii. Poznasz również mantry i ich znaczenie, podstawy filozofii jogi, nazwy asan i praktykę według rozliczania w sanskrycie.

Ashtanga dla początkujących – prowadzona

Na tych zajęciach będziemy wspólnie poznawali pierwszą połowę Pierwszej Serii. Zajęcia będą prowadzone, wraz z demonstracją, korektami, wskazaniem na prawidłowo prowadzony oddech – by od początku budować płynność i połączenie ruchu z oddechem. Będziemy zatrzymywali się na poszczególnych grupach asan, zgłębiając podstawy anatomii, zwracając uwagę na prawidłowe i bezpieczne wykonywanie pozycji. Każdorazowo zajęcia będą zakończone prowadzonym, wspólnym relaksem.

Ashtanga dla początkujących – Mysore

Zajęcia będą odbywać się w stylu Mysore – polegającym na indywidualnej praktyce każdego z uczestników i pracy 1:1 z nauczycielem. Będziemy szerzej omawiali indywidualne potrzeby oraz możliwości przygotowania do kolejnych asan. Podczas zajęć będziemy również indywidualnie rozwijać praktykę o dalsze pozycje z sekwencji.  Zajęcia odbywają się w dwóch tradycyjnych, uzupełniających się formach, mimo to można uczestniczyć tylko w jednej z nich lub naprzemiennie. Zachęcamy jednak do regularnej praktyki dwa razy w tygodniu.


Do każdej z grup można dołączyć w dowolnym momencie.