Ashtanga Joga w Poznaniu

Na czym polega Ashtanga Joga?

System Ashtanga jogi jest jedną z tradycyjnych form hatha jogi wywodzącą się od nauczyciela z Indii, Sri Krishnamacharyi (1888-1989), który jest uważany za twórcę współczesnych asan jogi.

Ashtanga joga stanowi dynamiczną praktykę zdefiniowaną przez użycie tzw. Tristany, czyli użycie vinyasy (połączenie oddechu i ruchu), drishti (kierowania wzroku) i bandh (fizycznych blokad). Każda asana lub pozycja ma określoną liczbę oddechów. Użycie spokojnego, swobodnego, głębokiego oddechu wytwarza ciepło w ciele, co sprzyja praktyce Ashtanga jogi. Dristi (punkty spojrzenia) są specyficzne dla każdej pozycji, co daje większą koncentrację. Bandhy (aktywacja mięśni głębokich) pozwalają na nienadużywanie mięśni aktywowanych ko konkretnych pozycjach.

Metoda Ashtanga jogi tworzy ma określoną strukturę. Pozwala na lepsze zrozumienie głębszych warstw świadomości ciała. Tradycyjnie Ashtanga jogę praktykuje się przez sześć dni w tygodniu. Metoda ta jest dyscypliną, z której można czerpać wiele korzyści na różnych poziomach.

Ashtanga Joga Poznań

Ashtanga Joga w Poznaniu: dwa style prowadzenia zajęć

Mysore to miasto w Indiach, od którego wywodzi się ten styl nauczania jogi.

Podczas zajęć w stylu Mysore, osoby praktykujące uczą się pozycji z serii indywidualnie i razem w tym samym pomieszczeniu w określonym czasie. Każda osoba rozpoczyna i kończy zgodnie z tym, gdzie się znajduje w sekwencji, podążając za indywidualnymi instrukcjami nauczyciela. Zajęcia Mysore są odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych w praktyce.

W stosunkowo krótkim czasie zyskuje się siłę i uczy się, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać pozycje, co pozwala robić postępy we własnym tempie, z lepszym zrozumieniem, nad czym powinno się pracować w danej pozycji, wykorzystując unikalny wzorcem oddechu i rozwijając głębszą pojemność płuc.

Seria prowadzona

Zajęcia serii prowadzonej ma miejsce, gdy grupa ćwiczy razem w rytmie, który nadaje nauczyciel/ka. To doskonały sposób na sprawdzenie, gdzie można przyspieszać, wykonując pozycje, i gdzie można poświęcać więcej czasu podczas zajęć w stylu Mysore.

Oba style zajęć uzupełniają się nawzajem oferując różne wyzwania i korzyści.

W Yoga Academy zajęcia Ashtanga jogi prowadzone są sześć dni w tygodniu: dwukrotnie w formie serii prowadzonej, oraz czterokrotnie w formie Mysore. Ponadto, dwa razy w tygodniu oferujemy także zajęcia adresowane w szczególności do osób, które chcą zapoznać się z metodą Ashtanga jogi.