Ashtanga Joga w Poznaniu

Na czym polega Ashtanga Joga?

System Ashtanga jogi jest jedną z tradycyjnych form hatha jogi wywodzącą się z miejscowości Mysore w południowo zachodnich Indiach.

Ashtanga joga stanowi dynamiczną praktykę, w której duży nacisk kładzie się na zrównoważona pracę ciała, wykonując zarówno pozycje rozciągające jak i wzmacniające. W trakcie praktyki wykorzystuje się techniki tzw. Tristany, czyli netody potrójnego skupienia. Należą do niej: Asany czyli pozycje jogi wykonane w określony sposób; drishti czyli zatrzymanie wzroku i skoncentrowanie go na określonym punkcie oraz oddech Ujjayji, pomagający w szybszym rozgrzaniu ciała oraz kontroli przepływu powietrza.

Metoda Ashtanga jogi ma określoną strukturę, której uczestnicy zajęć uczą się na każdej lekcji. Tradycyjnie Ashtanga jogę praktykuje się przez sześć dni w tygodniu. Metoda ta jest dyscypliną, z której można czerpać wiele korzyści na poziomach zarówno fizycznym jak i mentalnym.

Ashtanga Joga Poznań

Ashtanga Joga w Poznaniu: dwa style prowadzenia zajęć

Ashtanga Mysore

Mysore to miasto w południowo wschodnich Indiach, w którym metoda Ashtanga Jogi została stworzona.

Podczas zajęć w stylu Mysore, osoby praktykujące uczą się pozycji z danej serii.

Każda osoba rozpoczyna i kończy zgodnie z tym, gdzie się znajduje w sekwencji, podążając za indywidualnymi instrukcjami nauczyciela. Zajęcia Mysore są odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych w praktyce.

W stosunkowo krótkim czasie zyskuje się siłę i elastyczność, a także uczy się, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać pozycje.

Charakter tych zajęć pozwala robić postępy we własnym tempie, a także umożliwia lepsze zrozumienie i opanowanie własnego ciała.

Seria prowadzona

W trakcie zajęć Serii Prowadzonej grupa ćwiczy razem w rytmie nadanym przez osobę prowadzącą. To doskonały sposób na szlifowanie praktyki oraz nauczenie się, w jaki sposób prawidłowo połączyć ruch z oddechem.


Oba style zajęć uzupełniają się nawzajem oferując różne wyzwania i korzyści.

W Yoga Academy zajęcia Ashtanga jogi prowadzone są sześć dni w tygodniu: dwukrotnie w formie serii prowadzonej, oraz czterokrotnie w formie Mysore. Ponadto, trzy razy w tygodniu oferujemy także zajęcia adresowane do osób, które chcą zapoznać się z metodą Ashtanga jogi.