Medytacja w Poznaniu

Na czym polega medytacja?

Medytacja to dyscyplina umysłowa, która pomaga odpuścić zwyczajowy, refleksyjny umysł konceptualny, aby mógł się pojawić głębszy stan skupienia, wglądu i odprężenia. Mimo że medytacja jest aspektem wielu religii i myśli filozoficznych, jest obecnie często praktykowana w świeckich kontekstach dla samorozwoju i uzdrawiania. Medytacja obejmuje szeroki zakres praktyk, które kładą nacisk na różne cele. Istnieje wiele rodzajów medytacji, ale zazwyczaj są to praktyki skupienia umysłu (np. na oddechu), analityczne (np. nad trudnymi stanami umysłu) oraz kultywujące korzystne stany umysłu (np. życzliwość). 

Podczas medytacji ważne jest, aby siedzieć (lub leżeć) w sposób, który umożliwia relaksację i głębokie oddychanie. Istnieją konkretne pozycje medytacyjne, których można się nauczyć, aby poprawić swoje doświadczenia medytacyjne. Większość medytacji odbywa się w pozycji siedzącej na podwyższeniu (złożony koc lub wałek) by wspierać optymalny oddech i skupienie. Wiele osób nosi chroniczne napięcie w ciele, szczególnie w okolicach ramion i szyi. Kiedy zaczynamy uczyć się przebywać w pozycji medytacyjnej możemy wytrenować się w rozpoznawaniu, gdzie utrzymujemy napięcie i nauczyć się uwalniać je świadomie. A to pomaga także z czasem rozpoznawać także i adresować różne stany emocjonalne.

Ogólne efekty medytacji to stopniowy wzrost spokoju i świadomości. Stajemy się bardziej cierpliwi/e, lepiej radzimy sobie w sytuacjach trudnych, staje się bardziej otwarci/te w kontaktach z innymi, jak i bardziej pewni/e siebie. Efekty te są czasami dość dobrze utrwalone po około dziewięciu miesiącach praktyki. Efekty długoterminowe sięgają nawet głębiej. 

Nauka medytacji Poznań

Czemu służy nauka medytacji?

• Uważność: umiejętność bycia tu i teraz
• Obniżony poziom stresu: Umiejętność reagowania na sytuacje wywołujące trudne emocje
• Pamięć i koncentracja: Zwiększa się ilość substancji szarej w rejonach mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie i przyswajanie.
• Efektywność: Umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, większa samodyscyplina
• Progres na ścieżce samopoznania: Poznanie “zawartości” swojego umysłu: myśli, emocji, wyobrażeń, oczekiwań, itd., poznanie swojego potencjału, harmonia, poczucie zadowolenia
• Pozytywne interakcje: Umiejętność budowania i pielęgnowania zdrowych i wartościowych relacji ze światem: rozwijamy empatieę i życzliwość
Na naukę medytacji zapraszamy zarówno osoby z wieloletnią praktyką, jak i te, które chcą rozpocząć praktykę medytacji. Każda praktyka medytacji w Yoga Academy jest praktyką prowadzoną.