Yin Yoga w Poznaniu

Na czym polega Yin Yoga?

Yin Yoga to wolniejsza, bardziej uważnościowa wersja jogi. W jodze Yin pozycje są utrzymywane przez długi czas (zwykle od trzech do pięciu minut lub dłużej), aby sięgać do tkanki łącznej, zamiast skupiać się na mięśniach jak w innych stylach jogi. W rezultacie asany są bardziej pasywne i wykorzystują niewielkie zaangażowanie mięśni.

Yin joga powstała na podstawie taoistycznej teorii yin i yang – przeciwstawnych koncepcji, które razem reprezentują równowagę. Yin jest stabilny i pasywny, podczas gdy yang jest zmienny i aktywny. Pozycje yin są zatem pasywne i wykonywane w pozycji siedzącej lub półleżącej. Pozycje są utrzymywane z całkowicie rozluźnionymi mięśniami, co pozwala czasowi i grawitacji na pogłębienie rozciągania i ukierunkowanie na powięź. Czas spędzony na wykonywaniu tych asan jest podobny do medytacji. 

Pozycje jogi yin mają również na celu poprawę przepływu qi (lub chi), subtelnej energii, która według medycyny chińskiej przepływa przez meridiany ciała. Sugeruje się, że meridiany są tworzone przez naszą tkankę łączną i że ulepszony przepływ qi poprawia zdrowie narządów, odporność i samopoczucie emocjonalne. Pozycje jogi yin przypominają pozycje stosowane w innych stylach, ale mają inne nazwy. Pomimo podobieństwa pozycji ciała, wersje yin są wykonywane inaczej niż ich aktywne odpowiedniki. Na przykład, podczas skłonu do przodu w pozycji siedzącej kręgosłup zaokrągla się tak, że głowa opada w kierunku kolan, podczas gdy w innych stylach w tej pozycji kręgosłup pozostaje prosty i wydłuża się, gdy głowa sięga w kierunku stóp.

Czego można się spodziewać na zajęciach Jogi Yin?

Zajęcia hatha jogi kierowane są do osób początkujących, ale także do osób chcących powrócić do praktyki po przerwie oraz tych, które chcą wzmocnić swoją obecną praktykę budując większą świadomość swojego ciała.

Na zajęcia należy przyjść w wygodnym, niekrępującym ruchów stroju. Można zabrać swoją matę do jogi lub skorzystać z wyposażenia naszej szkoły jogi.

Korzyści z regularnej praktyki Yin Jogi

  1. Zwiększa krążenie i poprawia elastyczność
  2. Uspokaja i równoważy umysł i ciało
  3. Zmniejsza stres i niepokój
  4. Uwalnia powięź
  5. Zachęca do głębszego relaksu
  6. Poprawia ruchomość stawów
  7. Przywraca równowagę narządom poprzez stymulację meridianów