Poznaj Zespół, który tworzy Yoga Academy

Ania Olszewska

Jestem nauczycielką jogi, medytacji i pracy z oddechem, oraz kształcę przyszłych i obecnych nauczycieli jogi. Współtworzę Yoga Teachers’ Academy i prowadzę regularne zajęcia i autorskie warsztaty w Yoga Academy w Poznaniu. Jestem buddystką w nurcie buddyzmu tybetańskiego, a dzięki Mateuszowi Dekerowi moją codzienną praktyką jogi jest Ashtanga.

Moje zainteresowanie jogą było wynikiem regularnych podróży do Hyderabadu w południowych Indiach, które rozpoczęłam w 2006 roku. Życie tam oraz zdobywanie wiedzy dotyczącej filozofii wywodzących się z Indii było dla mnie na tyle wzbogacające, że stało się znaczącą częścią mojego rozumienia rzeczywistości, i w efekcie stało się też inspiracją do rozpoczęcia praktyki fizycznej jogi w 2010 roku. Kilka lat później zaczęłam prowadzić zajęcia hatha jogi i pranayamy, a w 2018 roku po odbytych kursach nauczycielskich 200h i 300h (Yoga Alliance) w Dharamsali w północnych Indiach, zajęłam się szkoleniem przyszłych nauczycieli jogi w międzykulturowym środowisku.

Regularność podróży do Indii stała się istotnym i kształtującym mnie elementem życia. To właśnie w Indiach otwierałam i współtworzyłam szkołę dla przyszłych nauczycieli jogi i to tam rozpoczęłam moją praktykę buddyjską w ośrodku medytacyjnym Tushita Meditation Centre, gdzie poznałam wspaniałych inspirujących nauczycieli. Kilkakrotnie uczestniczyłam w naukach Dalaj Lamy w świątyni w Dharamsali, co było doświadczeniem przełomowym. 

Jogą zajmuję się także od strony akademickiej i widzę olbrzymi potencjał jogi jako dziedziny interdyscyplinarnej. Stąd też moje zainteresowanie i uczestnictwo w webinarach z zakresu anatomii człowieka, w tym szczególnie dotyczących funkcjonowania naszego układu nerwowego. Pasjonuję się neuronauką oraz jej przełożeniem na praktyki kontemplacyjne, uważnościowe i narzędzia jakich dostarcza joga i medytacja buddyjska w zakresie ich praktykowania. Zjawiskiem jogi współczesnej zajęłam się podczas międzynarodowego programu studiów antropologicznych w UAM i Uniwersytecie w Bernie. Przeprowadziłam badania etnograficzne motywacji osób decydujących się na kursy nauczycielskie jogi w Indiach. Zaczęłam też tworzyć swój film etnograficzny o współczesnym joginie w Indiach, który jeszcze czeka na swoją premierę. Wkrótce rozpoczynam kolejny projekt badawczy, w którym będę stosować techniki kontemplacyjne i medytacje buddyjskie w obszarze etnografii wielogatunkowej. W tym roku, rozpoczęłam także Studia Podyplomowe Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS. 

Maria Tomczak

Po raz pierwszy zetknęłam się z jogą kilkanaście lat temu. Już po pierwszych zajęciach odczułam nieoczekiwany przypływ energii, a jednocześnie większy spokój. Po dwóch latach praktyki hatha
jogi – za namową przyjaciół – trafiłam na zajęcia ashtanga vinyasa jogi. Początki były trudne – ciało słabe i rozleniwione po ciąży i po porodzie. Jednak odczucia z ciała towarzyszące mi za każdym razem po praktyce – stan euforii, wolności i większej równowagi dawały impuls do dalszej pracy nad sobą. Dzielenie się szeroko pojętą jogą stało się moją wielką pasją, i niejako stylem życia. Jestem przykładem tego, że „niewinna” praktyka może wzmocnić ciało i wspomóc pogubiony umysł, nadać życiu głębszy sens. Przez lata uczestniczyłam w wielu warsztatach stacjonarnych i wyjazdowych z: Mateuszem Dekerem, Marią Stróżyk, Basią Lipską, Maxem Czenszakiem, Beatą Darowską, Mateuszem Stańczakiem, Nancy Gilgoff, Stu Girlingiem, Davidem Keilem, Manju Joisem, Dany Sa, Ty Landrum, Laruga Glaser. Te spotkania z wyjątkowymi nauczycielami przyczyniły się do pogłębienia praktyki, do zrozumienia jej technicznych, ale też mentalnych aspektów.

W sierpniu 2015r. wzięłam udział w warsztatach z Sharath’em Jois’em, w trakcie jego europejskiej trasy w Kopenhadze. W czerwcu 2016r. ukończyłam Teacher Training Course organizowany przez Manju Joisa i Andreę Lutz w Berlinie. Luty 2016 i marzec 2017 roku spędziłam w Mysore w Indiach, praktykując jogę pod okiem Sharatha R. Joisa w Patthabi Jois Ashtanga Yoga Institute. W 2019r. ukończyłam kurs nauczycielski 200H Ashtanga Vinyasa Yoga sygnowany przez Yoga Alliance. Nauczam regularnie od kilku lat, z niesłabnącą pasją i zaangażowaniem.
Zapraszam do wspólnych spotkań na macie.

Gosia Szydłowska

Z wykształcenia jestem polonistką i dziennikarką, studiowałam również historię sztuki. Obecnie moja praca polega na sprawianiu, by ludzie czuli się dobrze: uczę jogi i prowadzę domki w drzewach. Kocham sztukę, literaturę, podróże, polskie morze i psy. Mam słabość do mopsów.

Joga pojawiała się w moim życiu wielokrotnie, na wielu jego etapach, by w końcu zagościć w nim na stałe. Praktykuję jogę od 8 lat juz jako dojrzała kobieta, dzięki temu, czuję się silna, spójna, harmonijna i zdrowa. Dążę w życiu do równowagi, dlatego praktykuję zarówno dynamiczną, jak i łagodną odmianę jogi. Fascynuje mnie różnorodność ludzkich ciał. Do każdego ucznia podchodzę indywidualnie, starając się wskazywać drogę do zjednoczenia ciała, umysłu i ducha, jako podstawę do życia w zdrowiu, równowadze, harmonii.

Jestem nauczycielką Ashtanga jogi l i ll serii RYT 500 oraz Yin jogi i akupresury RYT 40. Kształciłam się u boku Mateusza Dekera ( Ashtanga joga) oraz Dominika Trznadla ( Yin joga). Tajniki medytacji i buddyzmu zgłębiałam u Ani Olszowskiej. Yin nie istnieje bez yang, ani yang bez yin.n

paulina stefańska

Zanim poznałam Ashtanga Vinyasa Yogę, szukałam swojej ścieżki poznając różne metody i wspaniałych nauczycieli.
W 2018 roku rozpoczęłam swoją przygodę z metodą Ashtanga Vinyasa Yoga, którą pokochałam od pierwszego spotkania na macie. Ashtanga stała się moją codzienną praktyką.

Po kilku latach regularnej praktyki zapragnęłam dzielić się jej dobrodziejstwem z innymi.
W marcu 2022 roku ukończyłam kurs nauczycielski Ashtanga Vinyasa Yoga 500TTC, sygnowany przez Yoga Alliance według nowych wytycznych.

Chęć poznania różnych aspektów jogi przełożyła się na podjęcie badań w trakcie studiów psychologii. W pracy magisterskiej zgłębiałam zależność praktyki jogi nad radzeniem sobie ze stresem i wpływem na dobrostan psychiczny.

Oddech jest najbardziej subtelną częścią praktyki. Praca z nim stworzyła przestrzeń w umyśle, przestrzeń w ciele wprowadzając spokój na wielu płaszczyznach życia.
Joga to uważne doświadczanie siebie i wszystkiego co nas otacza.
Czas na macie wydaje się być praktyką indywidualną, ale podążając jej drogą mamy możliwość spotkania wspaniałych ludzi, z którymi dzielimy przestrzeń i doświadczenie – mata przy macie.

Na co dzień praktykuję i uczę w Yoga Academy pod okiem mojego nauczyciela, Mateusza Dekera.
Przez udział w licznych warsztatach i wyjazdach jogowych czerpie z wiedzy i doświadczania wspaniałych nauczycielek i nauczycieli.

Uczenie i wspólny czas na macie daje mi wiele radości.
Joga to droga, którą wybrałam, którą chcę podążać i dzielić się nią z Wami.

Do zobaczenia w Yoga Academy na macie

Mateusz Deker

Z jogą mam do czynienia właściwie od dziecka. Osobą, która pokazała mi jogę, jest jedna z prekursorek jogi w Polsce – Maria Stróżyk. 

Swój pierwszy kurs nauczycielski ukończyłem mając 18 lat u Basi Lipskiej. Od tego czasu nieprzerwanie prowadzę zajęcia jogi. W trakcie trzech pobytów w Indiach uczyłem się metody Ashtanga Vinyasa pod okiem Sharatha Joisa – wnuka Pattabhiego Joisa oraz dyrektora Krishna Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute, który autoryzował mnie do uczenia zarówno Pierwszej jak i Drugiej Serii Ashtanga Yoga (KPJAYI Authorized level 2). Spędziłem łącznie 9 miesięcy na codziennej praktyce jogi w Instytucie. W lutym 2019 po raz pierwszy miałem okazję asystować swojemu Nauczycielowi Sharatowi Joisowi w prowadzeniu zajęć w KPJAYI w Mysore.

Swoją pasję do jogi połączyłem z życiem naukowym, kończąc studia z zakresu filozofii, religioznawstwa a także będąc słuchaczem studium doktoranckiego WNS UAM. W tym okresie powstała większość napisanych przeze mnie artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat filozofii jogi.

Joga jest praktyką obejmującą człowieka jako całość, a fascynacja ludzkim ciałem zaprowadziła mnie do rozpoczęcia w 2019 roku 5-letnich studiów magisterskich z Fizjoterapii, w trakcie których pokochałem anatomię i manualną pracą z ciałem. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę na kursach Integracji Strukturalnej (rolfing), Masażu Tkanek Głębokich, Anatomii Sekcyjnej oraz wielu innych z tego zakresu. Wiedzę zdobywaną w trakcie nauki włączam do codziennej praktyki oraz prowadzonych przez siebie zajęć. 

O szkole jogi marzyłem od dawna, w czerwcu 2016 roku powstał pomysł stworzenia miejsca z niepowtarzalnym klimatem i wspaniałym nauczycielami. Tak powstała Yoga Academy:)

Natalia Liminowicz

 

Mam na imię Natalia. Uwielbiam słońce, koty i ananasy. Specjalizuję się w psychologii zdrowia i odkąd pamiętam, interesuję się człowiekiem i wszelkimi możliwościami wzmacniania dobrego samopoczucia, przywracania równowagi fizycznej i psychicznej.

Kilka lat temu poznałam i pokochałam praktykę jogi jako doskonałą przestrzeń do zatrzymania się, wglądu, refleksji i rozwoju. Każdego dnia odnajduję w niej wartościowe i wielowymiarowe narzędzie do budowania i utrzymania zdrowia. Zafascynowała mnie także mitologia i kultura Indii.

 

Związałam się z Yoga Academy w 2017 roku jako uczennica, a od 2019 jestem w Zespole.

Styczeń i luty 2019 roku spędziłam w Indiach, praktykując ashtanga vinyasa jogę pod okiem Sharatha R. Joisa w Shri K. Patthabi Jois Ashtanga Yoga Institute w Mysore, dokąd wróciłam w lutym 2022 roku, aby kontynuować naukę w Sharath Yoga Center. W 2019 roku ukończyłam kurs nauczycielski Foundational Ashtanga Vinyasa Yoga 200TTC z Basią Lipską Larsen i Mateuszem Dekerem, a w 2022 kurs Ashtanga Vinyasa Yoga 300TTC pod okiem Mateusza Dekera i Ani Olszewskiej. Ponadto wzięłam dotychczas udział w licznych warsztatach prowadzonych m.in. przez Marię Stróżyk, Ałłę Raginis, Basię Lipską Larsen, Mateusza Dekera, Larugę Glaser i Eloisę Iskandar.

Swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem z radością dzielę się z Wami podczas regularnych zajęć, warsztatów i kursów. Zapraszam do spotkania na macie 🙂

 

 

Iza Rzysko

W 2018 roku ukończyłam kurs nauczycielski Ashtanga Vinyasa Yoga RYS 200 Yoga Alliance z Basią Lipską. W 2022 ukończyłam 300 RYT Yoga Aliance w Yoga Academy w Poznaniu. Po wielu latach ciężkiej pracy 1 listopada 2021 roku ukończyłam kurs nauczycielski Vinyasa Krama u Agnieszki i Macieja Wielobobów (350h). Chcąc ugruntować swoją wiedzę wzięłam udział w kursie online Wprowadzenie do medytacji i Wprowadzenie do medytacji u Macieja Wieloboba. Ukończyłam szkolenie dla instruktorów jogi “Fizjoterapeutyczne aspekty jogi. Metodyka nauczania asan” u Mateusza Stańczaka. W czerwcu 2016 roku ukończyłam Ashtanga Yoga Teachers Training z Manju P. Joisem w Berlinie. W 2019 roku ukończyłam 8-tygodniowy kurs MBSR (Mindfulnes Based Stress Reduction) redukcji stresu na bazie uważności w Poznaniu pod okiem Agnieszki Pawłowskiej.

Uczestniczyłam w warsztatach prowadzonych przez: Basię Lipską Larsen, Manju Pattabhi Joisa, Marię Stróżyk, Ewę Makowską, Macieja i Agnieszkę Wielobób, Patrycję Gawlińską, Agnieszkę Berę, Nancy Gilgof, Przemka Nadolnego, Marię Stróżyk, Mateusza Dekera, Małgorzatę Kobus-Kwiatkowską, Andreę Lutz, Mateusza Stańczaka, Davida Keila, Beatę Darowską, Justynę Jaworską, Dany Sa, Davida Garrigues’a, Artura Chruszcza, Eddiego Sterna, Davida Robsona i Jelenę Vesić, Ewelinę Tyszko-Bury, Agnieszkę Cytowicz i Taylora Hunta.

 

natalia nowosad

Joga pojawiała się w moim życiu kilka razy epizodycznie, jednak na stałe zagościła w nim w 2019 roku. Wtedy właśnie trafiłam do Yoga Academy i poznałam Ashtangę, która szybko stała się moją codzienną praktyką, zarówno na macie jak i poza nią. Moim nauczycielem jest Mateusz Deker, pod którego okiem w 2021 ukończyłam kurs Ashtanga Vinyasa Yoga RYT 200H Yoga Alliance, a w 2022 rozszerzenie kursu – Ashtanga Vinyasa Yoga RYT 300H.

Praca jednocześnie z ciałem, oddechem i umysłem towarzyszyła mi jednak od dziecka – poprzez trenowanie wschodnich sztuk walki opartych o tradycję filozofii zen. Ich głównym celem jest doskonalenie siebie poprzez codzienną praktykę, budowanie szeroko rozumianej świadomości siebie i uważności. Praktykę Ashtangi odbieram jako naturalną kontynuację tamtej drogi, poszerzenie tych wszystkich elementów, ale także jako rozwinięcie swojej ścieżki duchowej.

Joga, będąc intensywną pracą zarówno fizyczną jak i umysłową, jest dla mnie nieskończoną przestrzenią eksploracji i zdobywania wiedzy. Stała się moją pasją i stylem życia. W równej mierze fascynuje mnie medytacyjny i filozoficzny aspekt praktyki, jak i jej strona fizyczna.

Interesuje mnie również budowanie świadomości ciała i ruchu oraz wpływ równomiernego rozwoju mobilności, siły i dynamiki na nasze zdrowie i samopoczucie.

Moim celem jako nauczycielki jest nieprzerwany rozwój, poszerzanie perspektywy, otwartość na nowe i nieustanne czerpanie inspiracji. Wielką radość daje mi bycie częścią teamu nauczycielskiego w tak ważnym dla mnie miejscu i cieszę się na każde spotkanie z Wami na zajęciach, na każdą możliwość dzielenia się swoją pasją.