Integracja strukturalna (rolfing) w Poznaniu

Indywidualne sesje Integracji Strukturalnej

Integracja Strukturalna (znana pod nazwą Rolfing) to metoda terapeutyczna, która skupia się na manipulacji strukturą ciała poprzez głębokie manipulowanie tkankami powięziowymi. Metoda ta została stworzona przez Idę Rolf w latach 50. XX wieku. IS opiera się na założeniu, że ciało ludzkie jest jedną spójną strukturą, a wszelkie zaburzenia w jednej części ciała mogą wpływać na całość. Podczas sesji, terapeuta wykorzystuje głęboki masaż i manipulacje tkankami powięziowymi w celu poprawy równowagi ciała, postawy i funkcji ruchowych.

Cele Integracji Strukturalnej (Rolfingu)

1. Poprawa postawy i równowagi ciała: IS ma na celu przeorganizowanie struktury ciała, aby poprawić jego równowagę i zapewnić optymalne wsparcie dla poszczególnych części ciała.

2. Zwiększenie elastyczności i zakresu ruchu: Manipulacje tkankami powięziowymi mają na celu poprawę elastyczności mięśni, ścięgien i więzadeł, co może prowadzić do zwiększenia zakresu ruchu.

3. Redukcja napięć i bólu: IS może pomóc w redukcji napięć mięśniowych, co z kolei może przynieść ulgę w przypadku przewlekłego bólu oraz poprawić ogólny komfort fizyczny.

4. Zwiększenie świadomości ciała: Poprzez doświadczanie manipulacji powięziowych, osoba poddająca się rolfingowi może zwiększyć świadomość swojego ciała, zauważając i rozumiejąc wzorce ruchowe oraz napięcia.

5. Wsparcie procesów samoregulacji: IS zakłada, że organizm ludzkiposiada zdolność do samoregulacji i samouzdrawiania. Terapeuta wspiera te naturalne procesy poprzez dążenie do optymalnego ustawienia ciała w przestrzeni.

Sesje rolfingu są prowadzone w serii składającej się z 10 sesji, zwanych „serią podstawową”. Każda sesja skupia się na określonym obszarze ciała i ma na celu stopniowe przekształcanie struktury ciała. W trakcie sesji terapeuta wykorzystuje często ręce, palce i łokcie do głębokiej pracy nad tkankami łącznotkankowymi.

Dla kogo Integracja Strukturalna jest szczególnie polecana?

IS może być korzystna dla różnych grup ludzi, zwłaszcza tych, którzy doświadczają dyskomfortu fizycznego, ograniczeń ruchowych czy przewlekłego bólu. Kto może skorzystać z sesji Integracji Strukturalnej?

1. Osoby z bólami kręgosłupa: z sesji IS często korzystają osoby z bólami pleców, szyi, kręgosłupa czy innych obszarów ciała. IS działa na poziomie strukturalnym, co może przyczynić się do zmniejszenia
napięć mięśniowych i poprawy postawy.

2. Sportowcy: Ludzie aktywni fizycznie, szczególnie sportowcy, mogą skorzystać z rolfingu, aby poprawić swoje umiejętności ruchowe, zwiększyć elastyczność mięśni oraz przeciwdziałać kontuzjom poprzez utrzymanie optymalnej równowagi ciała.

3. Osoby z ograniczeniami ruchowymi: IS może być korzystna dla osób z ograniczeniami ruchowymi spowodowanymi urazami, przewlekłymi dolegliwościami lub zaburzeniami strukturalnymi. Poprzez manipulacje tkankami powięziowymi IS może pomóc poprawić zakres ruchu.

4. Osoby ze stresem i napięciem: IS ma również aspekty relaksacyjne, co może pomóc osobom z napięciami i stresem. Głęboki masaż i manipulacje tkankami powięziowymi mogą przynieść uczucie ulgi i poprawić samopoczucie.

5. Osoby pragnące poprawy świadomości ciała: IS kładzie duży nacisk na zwiększenie świadomości ciała, dlatego sesje są doskonałe dla osób pragnących lepszego zrozumienia swoich wzorców ruchowych, postawy i reakcji ciała na stres.

6. Osoby po urazach lub operacjach: Osoby, które przeszły urazy lub operacje, mogą korzystać z rolfingu w procesie rehabilitacji. Manipulacje tkankami powięziowymi mogą pomóc w opracowaniu blizn i przywróceniu elastyczności tkanek.

Częstotliwość sesji

Sesje Integracji Strukturalnej przynoszą najlepsze efekty w odstępach tygodniowych. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia planu spotkań – w tym celu prosimy o bezpośredni kontakt.

Koszt pojedynczej sesji: 200zł
Dla osób z aktywnym karnetem Yoga Academy koszt sesji: 180zł

Jak się umówić?

W celu umówienia sesji prosimy o kontakt mailowy: info@yogaacademy.pl lub telefoniczny: 505-904-825

Terapeuta - Mateusz Deker

W grudniu 2023 ukończyłem dwuletnie szkolenie z zakresu Integracji Strukutralnej (rolfing) metodą Idy Rolf. Jestem studentem 5 roku fizjoterapii, a fascynacja integracją Strukturalną spowodowała, że swoją pracę magisterską poświęcę zagadnieniu wpływu Integracji Strukturalnej na ciało człowieka. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu anatomii oraz manualnej pracy z ciałem na kursach Masażu Tkanek Głębokich, Anatomii Sekcyjnej, Terapii Wisceralnej metodą Barrala oraz wielu innych z tego zakresu.

Dyplomy i certyfikaty